X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ורשה
מסלולי טיול בורשהנקודות עיין בורשהטיפים והמלצות לורשהמלון מומלץ בורשהאטרקציות בורשהורשה עם ילדיםקניות בורשהשאטלים בורשהטיסה זולה לורשה
 

מוזיאונים בורשה

מוזיאונים שאסור להחמיץ בורשה!

ורשה בירת פולין היא עיר תוססת ומרתקת, עיר עדכנית ומלאת חיים, אבל לא רק העיר עצמה מפתיעה ומרתקת אותנו גם אוסף המוזיאונים בעיר מפתיע ומרתק. 

ורשה היא עיר עם הרבה מאוד מוזיאונים וביקור בעיר היא תענוג גדול לאוהבי המוזיאונים. יש תפיסה מוטעית בקרב רבים שוורשה ואמנות בכלל (ומוזיאונים בפרט) לא הולכים ביחד, אך זו תפיסה מוטעית! על אף שהעיר הושמדה בימי מלחמת העולם השנייה רבים מאוצרותיה ההיסטוריים מוצגים במוזאונים שלא נופלים ברמתם ממוזיאונים מובילים בעולם.

סיור במוזיאונים של ורשה מתאים לבני כל הגילאים. בין אם אתם שוחרי אומנות שלא מוותרים על סיור במוזיאון בכל ביקור בעיר זרה ובין אם אתם מחפשים כמה שעות של בילוי תרבותי ונעים, לבד או עם הילדים, המוזיאונים של ורשה יעניקו לכם חוויה אמנותית לצד חוויה תרבותית ודרך נפלאה להכיר את ההיסטוריה של העיר ואת העיר מזווית קצת שונה ואחרת.

ורשה מציעה שפע של מוזיאונים, בחלקם מוזיאונים שלא תמצאו בשום מקום אחר בעולם.  בביקור במוזיאונים תוכלו ללמוד על ההיסטוריה של העם הפולני, על ההיסטוריה של ורשה ועל ההיסטוריה של העם היהודי שחי בעיר מאות שנים עד לכיבוש הנאצי.

לא כל המוזיאונים בוורשה "כבדים" ולא כולם עוסקים בנושאים "היסטוריים רציניים", העיר מציעה גם מוזיאונים משעשעים כמו מוזיאון הוודקה, מוזיאון האשליות ועוד.   

מרכז העיר ורשה - זמן לצאת לסיור במוזיאונים באסור להחמיץ בורשה

 

מוזיאון הוודקה

בוורשה ובעולם כולו לא חסרים מוזיאונים, אבל מוזיאון הוודקה (Museum of Polish Vodka) הוא מוזיאון שכמותו לא תראו במקומות אחרים

מוזיאון הוודקה הוא מיזם חדש שנפתח בשכונת פראגה בוורשה במבנה לבנים עתיק בסגנון ניאו גותי. המבנה ששימש בעבר כמזקקת וודקה של משפחת Koneser מציג את ההיסטוריה של הוודקה הפולנית, את החשיבות שלה לכלכלה ולתרבות הפולנית. 

במוזיאון מוצגת היסטוריה בת חמש מאות שנים של הוודקה הפולנית המפורסמת בעולם, כאן תוכלו לראות את ההתפתחות של טכנולוגיית הייצור, ללמוד איך מייצרים את הוודקה הפולנית ולשמוע על המנהגים ועל המסורת הקשורים אליו.

בפולין פועלים כיום למעלה מ- 22 יצרני וודקה מוכרים, וחלק מהמותגים הפולנים מגיעים גם לישראל. אוהבי הוודקה ישמחו לסייר במוזיאון, ליהנות מטעימה של מבחר סוגי וודקה המיוצרות בפולין, ללמוד לזהות את שמות המותגים ולהבחין בטעמים הייחודיים של הוודקה המיוצרת בפולין.

✅+🍸 מומלץ - כרטיסים למוזיאון הוודקה החוויתי בורשה >>

הפולנים גאים ונרגשים לשתף את כל העולם באהבה ובתשוקה שלהם לוודקה. "אנחנו הפולנים מאוד גאים במסורת שלנו, הכריז נשיא איגוד הוודקה הפולנית, הוודקה שלנו היא הוודקה המקורית, הראשונה בעולם ואנחנו מאמינים כי היא גם הטובה בעולם".

וודקה זוברובקה, לדוגמה, היא מקור לגאווה פולנית. כדי להכין אותה משתמשים הפולנים בחומרי גלם הגדלים בפולין, משיפון, מחיטה, משעורה, מתפוחי אדמה ומעשב הביזון הצומח רק ביער ביאלובייסקה שבצפון-מזרח פולין כאשר כל שלבי הייצור מתרחשים על אדמת פולין.

המשקה הפולני המפורסם מתהדר בתדמית של משקה בעל כוח מסתורי ויש עליו הרבה סיפורי אגדות. אגדה אחת מספרת שהציידים והמלקטים ביער ביאלובייסקה נהגו לשתות שוט של זוברובקה בכל בוקר לפני שהם יצאו לעבודה, ואגדה אחרת מספרת שהם לגמו כמה שוטים של וודקה כדי להעניק לעצמם כוח לפני שקפצו למיטה עם נשותיהם.

הביקור במוזיאון נעשה בקבוצות מודרכות באנגלית. הסיורים יוצאים בכל 20 דקות.

כתובת:
Plac Konesera 1
03-736 Warszawa

✅+🍸 כרטיסים מראש - כרטיסים למוזיאון הוודקה החוויתי בורשה >>

תהליך יצירת וודקה במוזיאון הוודקה בורשה

 

מוזיאון לתולדות יהודי פולין

המוזיאון לתולדות יהודי פולין (POLIN Museum of the History of Polish Jews) ממוקם באופן סמלי בשטח שבו שכן גטו ורשה הידוע, ממול האנדרטה לזכר גיבורי גטו ורשה. המוזיאון שוכן בבניין מרהיב מבפנים ומבחוץ והוא מוקדש כולו להיסטוריה של יהודי פולין.

מבחוץ, המבנה נבנה בקווים נקיים, הוא עשוי מבטון ועטוף בלוחות זכוכית שעליהן מודפסת המילה פולין בעברית ובפולנית. האטרקציה המרכזית של הבניין היא הכניסה לאולם המרכזי, כניסה גבוהה שבמרכזה חלל ריק המסמל את הסדקים בהיסטוריה של יהודי פולין. קירות הכניסה למוזיאון מעוגלים והם מסמלים את ים סוף שדרכו הוביל משה את בני ישראל ביציאה מהשבי במצרים כסמל לחירות ושחרור. 

✅+🆓 אני רוצה כרטיס בחינם ! - כרטיסים למוזיאון לתולדות יהודי פולין >>

מייצג במוזיאון לתולדות יהודי פולין בורשה

בניין המוזיאון הוא בן ארבע קומות המחולקים לחללים נפרדים, כאשר כל חלל מוקדש לתקופה אחרת בהיסטוריה, ליהודי פולין בימי הביניים, לתקופה בימי האיחוד הליטאי, בין שתי מלחמות העולם, בתקופת מלחמת העולם השנייה ועוד.

ההיסטוריה היהודית מוצגת דרך שחזורים מרשימים של בתי כנסת, מפות, המון צילומים מרתקים, ציורים, מסמכים, תצוגות מגוונות, מוצגים אור קוליים ועוד...

בקבלה אפשר לקבל אוזניות עם הסברים, גם בעברית, על כל מיצג ומיצג לפי המספר שלו.

כתובת המוזיאון היא Anielewicza 6, 00-157, Warsaw.

✅+🆓 אני רוצה כרטיס בחינם ! - כרטיסים למוזיאון לתולדות יהודי פולין >>

המבנה המרשים של מוזיאון לתולדות יהודי פולין

 

מוזיאון מרד ורשה

במלאת שישים שנה למרד ורשה, נפתח בוורשה מוזיאון מרד ורשה (Warsaw Uprising Museum). זהו מוזיאון חדשני אשר מציג את המרד הפולני מול הצבא הגרמני בתקופת מלחמת העולם השנייה. 

המרד הפולני שפרץ באוגוסט 1944 בין הכוחות הפולנים לבין החיילים הנאצים היה מרד עקוב מדם שמטרתו הייתה לשחרר את העיר מהכובש הנאצי. סיור במוזיאון מאפשר לנו ללמוד בדרך חווייתית על מרד שפחות מוכר לנו ועל תוצאותיו האכזריות.

המוזיאון מציג בדרך חדשנית, מעניינת ומרשימה את המרד הפולני. בכל קומה יש תערוכות הכוללות אלפי תמונות, קטעי וידאו, אודיו, תצוגות המוקדשות לכל מחוז בוורשה, מצגות ויזואליות מרשימות וממצאים נוספים המתעדים את החיים בוורשה במהלך הכיבוש, בתקופת ההתקוממות ולאחריה. 

במוזיאון יש עלונים וחוברות מידע הכוללים לוח שנה של 63 ימים שבהם התרחש המרד, לוח שבו מוצגים האירועים החשובים שהתרחשו במהלך המרד. במרכז האטרקציות עומד חדר רדיו מחתרתי משוחזר ומטוס קרב בגודל טבעי .  

הצפייה בסרטים המרתקים המציגים את הלוחמים הפולנים ברגעי הייאוש וגם ברגעי השמחה המעטים לא משאירה אף צופה אדיש. המוזיאון נותן חסות למחקרים שנערכו על תולדות ההתקוממות הפולנית ועל ההיסטוריה של המחתרת הפולנית. במוזיאון יש אוסף ענק הכולל מאות מיצגים של כלי נשק ששימשו את המורדים, הקלטות  שבהן שומעים את הסיפורים של רבים ממשתפי המרד וארכיב של מידע היסטורי על אודות המרד.

כתובת:
רח' Przyokopowa פינת Grzybowska

מוזיאון מרד ורשה

 

מוזיאון האשליות

מוזיאון האשליות בורשה (Cosmos Muzeum Warsaw) הוא מוזיאון מאתגר, מסקרן ומלא שמחה, מוזיאון קטן המתמקד בתופעות אשר שוללות את חוקי הפיזיקה ובאשליות אופטיות. המוזיאון מציע חוויות אופטיות המשלבות את כל החושים. ביקור במוזיאון הוא חוויה יוצאת דופן של בלבול, של תדהמה של הנאה ושל שעשועים באמצעות טריקים מדהימים ומתעתעים.

המוזיאון נמצא בכיכר השוק בעיר העתיקה. במוזיאון קיימות תערוכות עם אפקטים של אורות צבעוניים ומראות שיוצרים אשליות אופטיות ולמעלה משישים אטרקציות מלהיבות. יש בו חדרי מראה היוצרים מראות מעוותים, תא צללים, מנהרת חלל אשר מוציאה את הגוף מאיזון, אשליית ריחוף המדמה העדר כוח משיכה ועוד הרבה הפתעות מעולם האשליות האופטית כאשר בכל חדר ממתינה לנו הפתעה חדשה. 

סיור במוזיאון מתאים גם למבוגרים וגם לילדים, כולם ללא הבדל אוהבים להשתעשע באטרקציות המגניבות של המוזיאון, ואם אתם מחפשים מקום ללמוד על הרקע ההיסטורי ועל ההתפתחות של עולם האשליות, מוזיאון האשליות בוורשה הוא המקום!

מוזיאון האשליות הוא המקום לתמונות לאינסטגרם🤳, כאן כבר יש רקע ותפאורות מיוחדות ולכם נשאר רק להצטלם!

כתובת: 
Rynek Starego Miasta 21

אני רוצה לעקוף את התור - כרטיסים למוזיאון האשליות של ורשה >>

מוזיאון האשליות של ורשה

 

מוזיאון מריה סקלודובסקה קירי

מריה סקלודובסקה קירי היא דמות הנערצת על העם הפולני. היא נולדה בוורשה והייתה חלוצה בחקר בתחום הקרינה הרדיואקטיבית. היא הייתה האישה הראשונה שזכתה בפרס נובל והאדם הראשון שזכה בפרס פעמיים בשני מדעים שונים, ב- 1903 זכתה בפרס נובל לפיזיקה הודות למחקר על תופעת הקרינה וב – 1911 זכתה בפרס נובל לכימיה על חקר גילוי הרדיום והפולוניום.

את המוזיאון המוקדש לחייה וליצירתה של הפיזיקאית והכימאית, שנולדה בפולין ועברה לצרפת והתאזרחה בה, בנו הפולנים בבניין הדירות מהמאה ה- 18 שבו היא נולדה וגדלה, וזהו המוזיאון הביוגרפי היחיד בעולם המוקדש לה.

מייצג במוזיאון מריה סקלודובסקה קירי ורשה

במוזיאון מוצגים חפצים הקשורים בחייה ובעבודת המחקר פורצת הדרך שלה. בסיור במוזיאון אפשר לראות פרטים אותנטיים מהמחקרים ומהכתבים שלה, כמו דף נוסחאות מקורי שנכתב בכתב ידה, את המכתבים שהיא כתבה, דפים עם הערות מקוריות בכתב ידה, מסמכים, תצלומים, את הכלים המקוריים שבהם היא השתמשה וחפצים אישים.

מוזיאון מריה סקלודובסקה קירי (Museum of Maria Sklodowska-Curie) הוא מוזיאון נפלא ומרתק לילדים ולמבוגרים, למדענים צעירים ולמדענים צעירים ברוחם ולכל מי שתחום המדע מעניין ומרתק אותו.

כתובת:
Freta 16, 00-227 Warszawa

מבנה מוזיאון מריה סקלודובסקה קירי

 

מוזיאון הצבא הפולני - Polish Army Museum

מוזיאון הצבא הפולני (Polish Army Museum) מתעד את ההיסטוריה של הצבא הפולני החל מהמאה העשירית ועד לתקופת מלחמת העולם השנייה

בחצר המוזיאון מוצג אוסף ענק של מטוסים מדגמים שונים, טנקים, נגמ"שים, תותחים וכלי מלחמה נוספים ובתוך המוזיאון מוצגות תערוכות מרתקות כמו תערוכה המסבירה על התפתחות כלי הנשק מימי הביניים ועד לימינו, תערוכה המציגה את ההיסטוריה הצבאית של פולין ואת חיילי הצבא הפולני ופעילותם במהלך המלחמות השונות לאורך ההיסטוריה, תערוכה שבה מוצגים מדים של כל החיילות בהיסטוריה הצבאית, תערוכה של כלי נשק קלים רובים, אקדחים ועוד. בתערוכות תוכלו לראות תמונות מקוריות ומיוחדות, הדמיות של קרבות ולעיין במסמכים מעניינים ובלעדיים

מבקרים ישראלים שביקרו במוזיאון מדווחים על מוצגים מעניינים במיוחד כמו חליפות שריון אמתיות, כנפי הוסאר - כנפיים עם נוצות שהדביקו קציני הצבא למדים במטרה להתפאר - חרבות, תשמישי קדושה גותיים שנתפסו בקרב גרונוולד בשנת 1410, קסדה עתיקה העשויה ממתכת ומצופה זהב ועוד וחרבות ומדים השייכים למפקדים בצבא ולמנהיגים חשובים בהיסטוריה הפולנית.

מוזיאון הצבא הפולני בורשה

 

מוזיאון פרדריק שופן ורשה

מוזיאון פרדריק שופן (Museum of Fryderyk Chopin) בוורשה מעניק לנו הזדמנות להציץ אל חייו ואל יצירותיו של המלחין הפולני הנודע פרדריק שופן וחובבי המוזיקה הקלאסית בכלל ויצירות של שופן בפרט יזכו כאן בכמה שעות של קסם ישן וטוב.

זהו מוזיאון חדשני והוא אחד מהמוזיאונים היחידים שהוא ביוגרפי - מולטימדיה באירופה כולה. בכניסה מקבל כל מבקר כרטיס מגנטי, שבאמצעותו אפשר להפעיל את המצגים השונים במתחם. המידע מועבר בכמה שפות, גם באנגלית.

במוזיאון שופן מוצגים כתבי יד מוזיקליים, מסמכים הכתובים בכתב ידו ומסמכים מחוג ידידיו הקרובים כמו תלמידים ואמנים, ובתאים אישיים ומיוחדים אפשר לשמוע את יצירותיו מתנגנות.

במוזיאון מוצגים גם פריטים אישים יקרי ערך ומרגשים. הספרייה של אב המלחין, הפסנתר האחרון שעליו הוא ניגן, שעון זהב שניתן לו בגיל עשר כהוקרה על כישרונו, מחזיק מפתחות עם ראשי התיבות שלו, שעון מסע, סיכות חולצה אלגנטיות, ציורים, הקדשות ואת כתבי היד המוזיקליים של פרדריק שופן המתעדים את תהליך היצירה של המלחין.

המוזיאון מחולק לכמה קומות באופן כרונולוגי. בסיור בין הקומות אפשר לעקוב אחרי ההתפתחות האישית והמוזיקלית לאורך 39 שנות חייו. בקומה האחרונה המוקדשת לימיו האחרונים של האמן אפשר לראות גוש שערות של שופן ופרחים יבשים שנלקחו ממיטת חוליו ונשמרו על ידי בני המשפחה.
המוזיאון ממוקם בארמון אוסטרוגסקי ההיסטורי כשבחזית הארמון ניצבת מזרקה עם ברווז זהב ומסביב הוא מוקף בגנים מרהיבים.

כתובת:
Pałac Gnińskich, Okólnik 1, 00-368, Warsaw

מוזיאון פרדריק שופן ורשה

 

המוזיאון הלאומי

המוזיאון הלאומי (The National Museum) מציג למבקרים בו את אחד מאוספי האמנות הגדולים באירופה ואת אוסף האמנות הגדול בפולין. חובבי האמנות ייהנו להסתובב בין היצירות הרבות במוזיאון וללמוד על האומנות ועל חשיבות האמנות לאורך כל שנות ההיסטוריה.

המוזיאון מציג עושר רב של פריטים הן בתערוכות הקבע והן בתערוכות המתחלפות. כל אחת מבין תערוכות הקבע עוסקת בנושא אחר והן מציגות מאומנות עתיקה ממצרים ומפרס ועד לאמנות חדשה יותר. כאן תוכלו לצפות באמנות מצרית מוקדמת, באמנות ימי הביניים, באמנות המזרח הקדום, באמנות דקורטיבית ובציורים ובפסלים של אמנים אירופאים מפורסמים מהמאה ה-14 ועד למאה ה- 18.

בחלק הפנימי של גלריית פרס, תוכלו לראות את האוסף הגדול ביותר באירופה של אמנות נובית מהמאה ה-8 ועד למאה ה-14, אוסף הכולל ציורי קיר ייחודיים שהגיעו אל המוזיאון מהקתדרלה הנוצרית שטופת המים בפרס, ציורים קיר המתארים אנשים אלוהיים, קדושים ונכבדים.  

במוזיאון מתקיימות גם תערוכות מתחלפות העוסקות במגוון נושאים. כדאי לברר מראש במה עוסקות התערוכות.

לצד הציורים והפסלים, תוכלו לראות מוצגים רבים הקשורים לתרבות ולהיסטוריה היהודית, וגם רהיטים, בדים וכלים מעוצבים להפליא, ואפילו את המעיל ואת סמל ההכתרה של המלך אוגוסט השלישי.

בביקור במוזיאון הלאומי כל אחד ימצא את סוג וסגנון האמנות שהוא אוהב. אפשר להסתובב שעות ארוכות במוזיאון ולא להפסיק ליהנות, אך אם אתם קצרים בזמן או שפחות מתעניינים באומנות, גם ביקור קצר בין שעה עד שעתיים ייתן לכם סיור חוויתי מהנה.

כתובת: Al. Jerozolimskie 3

המוזיאון הלאומי בורשה

 

מוזיאון החיים תחת הקומוניזם בוורשה

מוזיאון החיים תחת הקומוניזם בורשה (Museum of Life in the Polish People's Republic) הוא מוזיאון חדש יחסית שנפתח בשנת 2001 בשכונת פראגה ומציג תצוגות היסטוריות מחיי היומיום בעידן המשטר הקומוניסטי.

המוזיאון מציג פריטים וחפצים מתקופת הכיבוש הקומוניסטי ומסודר לפי חללים שונים. סיור במוזיאון מחזיר אותנו אחורה, אל תקופת שלטון הקומוניסטי בוורשה, תקופה שרבים זוכרים כימים שחורים ואל החיים תחת השלטון הקומוניסטי באמצעות מוצגים מקוריים ואותנטיים אשר משקפים את האווירה בתקופה ההיא ואת והדרך שבה התגברו התושבים על הקשיים.

בסיור במוזיאון תוכלו לצעוד בחלל אשר משחזר במדויק את הרחוב הפולני של אותה התקופה, להציץ לדירות טיפוסיות מהתקופה ההיא, לסלון, לחדר ילדים ולחללים מלאים בפריטים מהתקופה שמספרים את הסיפור של ההתפתחות של העיצוב הפולני. תוכלו גם להתרשם ממשרדי המפלגה הקומוניסטית ולעיין בדברי התעמולה הממלאים את המשרדים.

מזמינים מראש - כרטיסים למוזיאון החיים תחת הקומוניזם בוורשה >>

במוזיאון מוצגים אוספים, מסמכים, מכתבים, תצוגת כלי נשק, בגדים, מכוניות ועוד ודברים נוספים  שיאפשרו לכם לחזור אחורה בזמן ולחוות את העידן הסוציאליסטי מקרוב.

למי שאוהב חפצים ישנים, נוסטלגיה ומתעניין באותה התקופה, הביקור במוזיאון החיים תחת השלטון הקומוניסטי הוא חגיגה!
מומלץ לקחת סיור מודרך קצר שבאמצעותו תוכלו להבין הרבה יותר על המקום ועל התקופה.

כתובת:
Piękna 28/34, 05-077 Warszawa

לסיכום

העיר ורשה משופעת במוזיאונים  מעניינים, מרתקים וברמה בינלאומית.  המוזיאונים עוסקים בנושאים שונים, חלקם כבדים ורציניים וחלקם קלים ומשעשעים.